Responsabilități:

  • Se implică în faza de pre-ofertare prin realizarea de propuneri de ofertă, analiza caietelor de sarcini;
  • Participă în faza de ofertare prin: elaborarea ofertei, a strategiei de preț, colaborarea cu echipa de proiect;
  • Susține prezentări și demo-uri la clienți;
  • Analizează și identifică nevoile clienților;
  • Propune soluții de rezolvare a nevoilor clienților;
  • Este permanent la curent cu ultimele actualizări tehnologice;
  • Asigură suport departamentului de Sales pe toată durata de viață a proiectului până în faza semnării contractului.
Specialist Presales

Candidatul ideal trebuie să aibă cunoștințe de:

  • Studii superioare, licențiat al Facultății de Matematică și Informatică/Automatică și Calculatoare/Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei/Cibernetică;
  • Cunoștințe despre tehnologii majore (IBM, Oracle, Microsoft);
  • Cunoștințe de bază în dezvoltarea sistemelor software cu tehnologii Java și PHP;
  • Capacitatea de a înțelege cerințe de business și de a le relaționa cu arhitectura tehnică;
  • Capacitatea de a crea soluții folosind artefacte și modele de arhitectură;
  • Cunoștințe de bază în lucrul cu sisteme de operare (Windows, Linux/Unix);
  • Cunoștințe de lucru cu baze de date relaționale (Oracle/SQL Server/MySql);
  • Cunoștințe privind framework-uri și tehnologii IT;
  • Cunoașterea standardelor aplicabile în IT;
  • Atitudine orientată spre rezolvarea provocărilor;
  • Capacitatea de auto organizare și planificare optimă a propriilor sarcini;
  • Abilități de comunicare și relaționare;
  • Capacitatea de a lucra în echipă;
  • Limba engleză nivel cel puțin mediu.

Cerințe speciale:

  • Experiență cu echipamente hardware și comunicații constituite avantaj;
  • Cunoștințe de management de proiect reprezintă un avantaj;
  • Experiența în achiziții în domeniul IT reprezintă un avantaj.